Csenger - Makovecz Kultúrtemplom

       


A templom története az 1980-as évek végén kezdődött, amikor a Csengeri Hetednapi Adventista Egyház Gyülekezete saját imaházat szeretett volna saját célra. Mivel a költségvetésbe nem fért bele, hogy új telket vegyenek és új termet építsenek, ezért egy parasztházat vettek, aminek két szobáját szerették volna összenyitni és így kialakítani a gyülekezeti termet. Az akkori városvezetés Csenger városát különlegessé akarta tenni, ezért az épületei nagy részét a neves Makovecz Imre építésszel terveztette. Így kereste meg a városvezetés az Adventista Egyházat, hogy amennyiben megépítik azt az imaházat, amit Makovecz tervez, akkor ingyen megkapják a tervrajzokat, és a parasztházzal szembeni telket. Az építési engedélyt 1989-ben kapták meg és rögtön neki is álltak. Az építkezésben részt vettek a helyi gyülekezet tagjai, valamint egy kisebb csapat Erdélyből. Az 1990-es évek elején az épület a helyi közösség számára átadásra került.


A kezdeti lelkesedés után kisebb hanyatlás következett, ugyanis sajnos a gyülekezet tagjai szép lassan elfogytak. Az épület az elmúlt 10 évben már nem volt rendeltetésszerűen használva - így annak állapota is folyamatosan romlott.


A mintegy 5.000 főt számláló településen, Csengerben a Makovecz Kultúrtemplom (kulturális tér) előadó-művészeti, közösségi térként működik. Célunk előadó-művészeti programok megvalósítása -közművelődési és előadóművészeti feladatok ellátása.


A felújítás, illetve üzemeltetés során kiemelt fókuszban tartjuk az alábbiakat: az épület élettartam növelése, eredeti műszaki állapotának részleges vagy teljes egészében történő visszaállítása; üzembiztonságot, teljesítőképességet, használhatóságot, illetve gazdaságosságot növelő korszerűsítési munkák elvégzése; épület állagának védelme és rendeltetésszerű használatának biztosítása.